Testler
Alfa-Fetoprotein (AFP)
KC Hücresi tarafından hücre çoğalması sırasında sentezlenen bir glikoproteindir. Fetüsün karaciğer, gastrointestinal traktüsü ve yolk sac ta salgılandığından fetal kanda yüksek orandadır. Bu nedenle gebelerde yüksek düzeydedir. Bebekte nöral tüp defekti varsa gebeliğin 15-18. Haftasından itibaren çok yüksek değerlere çıkar. Normal gebelerden alınan değerlerin ortalamasına göre 0.5- 2.5 kat fazla olması şüpheli bir durumdur ve test bir hafta sonra tekrarlanmalıdır. Değerler yine yüksek bulunursa amniotik sıvı analizine gidilir. Normal değeri gebelik haftalarına göre değişir.
Karaciğerde rejenerasyonun arttığı durumlarda kandaki düzeyi yükselir. Karaciğer kanserinde de yükselmesi tipiktir. Metastatik karaciğer kanseri vakalarının %100 ünde yüksek bulunmaktadır. Bu nedenle tarama testi olarak oldukça başarılı kabul edilir. Siroz ve hepatit hastalarının % 5-10’unda, alkolik karaciğer hastalığı, koryokarsinom ve embriyonel karsinom hastalarında da düzeyi yüksek bulunabilir.
 
Alfafetoprotein (AFP-AF), amnion sıvısından
 
Numune :1.0 mL amnion sıvısı satrifüj edilmeden soğuk zincir kullanılarak gönderilmelidir. Amnion sıvısının gebeliğin 16-18. haftalarında alınmış olması tercih edilir. 13-24. haftalar arası alınan örnekler kabul edilir.
 
Referans Değerler: ≤2.0 MOM (multiples of median) aynı gebelik haftasındaki gruba göre
                                
Alfafetoprotein (AFP), maternal serum
 
Numune : Kan katkısız, kırmızı kapaklı tüplere alınır, santrifüj edilip 1.0 ml. serumu soğuk zincirle gönderilir. Kanın gebeliğin 16-18. haftalarında alınmış olması tercih edilir. 15-22. haftalar arası alınan örnekler kabul edilir.
 
Referans Değerler: ≤2.5 MOM (multiples of median) aynı gebelik haftasındaki gruba göre tekli gebeliklerde.
 
Alfafetoprotein (AFP),Üçlü Tarama Testinde, maternal serum
Bu test nöral tüp defektleri, Down sendromu ve Trizomi 18 için AFP’nin yanısıra estriol ve β-HCG de ölçülerek yapılan bir testtir.
 
Numune : Kan katkısız, kırmızı kapaklı tüplere alınır, santrifüj edilip 2.0 ml. serumu soğuk zincirle gönderilir. Kanın gebeliğin 16-18. haftalarında alınmış olması tercih edilir. 15-22. haftalar arası alınan örnekler de kabul edilir. Down sendromu için kullanılan gestasyonel yaş 14-22 haftadır.
 
Referans Değerler: ≤2.5 MOM (multiples of median) aynı gebelik haftasındaki gruba göre tekli gebeliklerde.
Down Sendromu riski<1/270
Trisomi 18 riski <1/100
 
Alfafetoprotein (AFP), BOS’ta
 
Numune : 0.5 mL BOS materyali plastik tüpte soğuk zincirle gönderilir.
 
Referans Değerler: <1.5 ng/mL
Yenidoğan için referans aralığı belirlenmemiştir.
 
Alfafetoprotein (AFP),Tümör Markeri olarak, serum yada plazmadan
 
Numune : Serum: Kan katkısız, kırmızı kapaklı tüplere alınır, santrifüj edilip 0.5 ml serumu soğuk zincirle gönderilir.   
Plazma: Kan yeşil kapaklı (sodyum heparinli) veya mor kapaklı EDTA’lı tüplere alınır, santrifüj edilip 0.5 ml sodyum heparinli veya EDTA’lı plazma ayırılır. Soğuk zincirle gönderilmelidir.
 
Referans Değerler: <6.0 ng/mL.
Bu değer sadece hamile olmayanlar için geçerlidir. Hamilelikte değer yükselecektir. Yenidoğanlar için aralık kesin belli olmamakla beraber, normal bebeklerde 100,000 ng/mL nin üzerinde konsantrasyonlar bildirilmiştir. Bu değerler yaşamın ilk 6 ayında hızlı bir düşüş gösterir.
 
ANA SAYFA | HAKKIMIZDA | TESTLER | CİHAZLARIMIZ | CHECK-UP | ANLAŞMALI KURUMLAR | İLETİŞİM   
Tüm hakları saklıdır. 2008 Biyotıp Laboratuvarı.

Biyotıp Laboratuvarları, hizmetlerini 'Uluslararası
Kalite Kontrol Güvencesi' ile sunmaktadır.